• Başdurnalı Mimarlık

Notre Dame Katedrali’nde Yangından yola çıkarak genel bir yorumlama


Notre Dame Katedrali yangınından bir görüntü

Notre Dame Katedrali’nde Yangın!


Fransa’nın simgesi ve dünya mimari tarihinin en önemli yapılarından biri olan, Notre Dame Katedrali’nde büyük bir yangın çıktı. Yapının çatısında çıkan yangın sonucu 69 metrelik merkez çan kulesi yıkıldı. Ardından yapının çatısı çöktü.

Yaklaşık 4 saatlik bir müdahale sonucu yangınların azaldığı açıklandı. Ayrıca yangının restorasyon çalışmaları sırasında çıkmış olabileceği belirtildi.


Yangından Sonrası


Evet buraya kadar birçok haber sitesinden bulabileceğiniz bir haberleri sizlere aktardık. Şimdi mimar gözüyle durumu değerlendirelim.

Aynı türde yangınlar maalesef Dünyanın her yerinde olabiliyor. Ama yangından sonraki durum ise bizler çok daha farklı. Fransız Cumhurbaşkanı Macron, yangın yüzünden ciddi zarar gören Notre Dame Katedrali’ni hep birlikte yeniden inşa edeceklerini ve bunun için de uluslararası toplumdan yardım isteyeceğini söyledi. Bunun dışında ülkenin milyarderleri, şirket başkanları da çok kısa bir sürede 100 milyon Euro bağışta bulundular.


Bizde olsaydı?


Fransızları sevsek de sevmesek de bu takdir edilmesi gereken bir davranış. Tarihine ve değerlerine sahip çıkan bir hükümet ve vatandaşlardan oluşuyor.

Peki ya bizde?

Bizde nasıl durumlar?

Benzer bir yangın bizde olsaydı, ülkenin sayılı zenginleri bir bağış yapar mıydı?

Özelden genele doğru gidelim hadi.


Hüdai Oral Evi / Denizli


Hüdai Oral Evinin Yangından önceki görüntüsü

Ofisimizin bulunduğu il Denizli’de yakın zamanda tarihi Hüdai Oral Evinde yangın çıktı. Daha doğrusu tarihi yapı birtakım kişiler tarafından kundaklandı. Çevre iş yerlerinin kamera kayıtlarından çok açık bir şekilde görüntülendi. Kundaklayan kişi yakalandı. Dalga geçer gibi ısınmak için ateş yaktığını söyledi. Hadi bunların hepsini bir kenara bırakalım. Yangının tarihi 27.01.2018. Üzerinden 14 aydan fazla süre geçmesine rağmen hiçbir somut adım atılmadı. Bırakın milyonları kuruşlar bile bağışlanmadı.

Peki ya ne yaptık? Kentin ortasında yanan bu tarihi mirası yıkılmaya terk ettik. Yalnız bıraktık. Bir süre sonra orada öyle bir yapının olduğunu bile unuturuz.


Galatasaray Üniversitesi


Galatasaray Üniversitesinin yangın sonrasındaki görüntüsü

Denizli’den çıkıp Türkiye'nin önemli yapılarından biri olan Galatasaray Üniversitesine göz atalım. 2013’ün ocak ayında çıkan bir yangın sonucu yapının çatısı ve üst katları yangından etkilenmişti.

Ülkemin 2 bilemedin 3 gün gündemini oluşturup ardından unutulup giden bir haber olarak kaldı.

İlk 2 yıl (evet 2 yıl!) boyunca bir gelişme yaşanmadı. 1’inci Grup Kültür Varlığı statüsünde olan bir bina öylece kaldı.

Bu süre zarfında İstanbul 3 numaralı Kültür Varlıklarının Koruma Bölge Kurulu, Galatasaray Eğitim Vakfının sunduğu projeleri kabul etmedi. Projeler kabul edilmediği için de yapının onarımına başlanamadı.

Üstü açık halde 2 sene boyunca bekletilen yapının içinde de hasarlar oluştu. Nihayet yangının 3. senesine gelindiğinde projeler hazırlanmış, kuruldan onaylar alınmış, çalışmalar tamamlanıp yapının çatısı kapatılmıştı.

2019 yılının mart ayı içinde de yani 6 yıldan fazla süre sonucunda yapının restorasyonu nihayet tamamlanmış oldu.


Kısaca toparlayacak olursak


Kültür, eğitim düzeyimiz oldukça düşük seviyede. Kültürel miraslarımızı, tarihi eserlerimizi koruyamayan bir ülke haline gelmişiz. Eğitim dediğimiz de üniversite mezunu olmayı eğitim sanıyor. Kimsenin aldığı eğitimin kalitesini sorguladığı yok.

Bizim mesleğimizle de alakalı bir benzetme yaparak bitirmek istiyorum. Biz ülke olarak inşaat sektörüne oldukça para harcayan ve bunla övünen bir düzenin içindeyiz. Diyelim üniversite yapılacak. Binayı yapmayı bir şey sanıyoruz. Belki haksızlık ediyorum. Hadi en iyi üniversite binasını biz yaptık diyelim. Ama üniversitenin içini dolduracak olan kitap, kaynak, hatta eğitimci gibi konularda oldukça geri olduğumuz sürece bina kimin umurunda ?